Kategorie: Wszystkie | religie świata | starożytne wierzenia
RSS
czwartek, 21 listopada 2013
Hinduizm jest najstarszą religią świata, jej początki datuje się na ok 1500 r. przed Chrystusem. Jest także trzecią co do ilości wyznawców religią (po Chrześcijaństwie i Islamie). Hinduizm nie został stworzony przez żadną konkretną osobę, nie ma także proroka. Jest religią bardzo złożoną a wyznawcy żywią przekonanie, że wierzenia i praktyki religijne są drogą do osiągnięcia stanu najwyższego, nirwany. Hindusi nazywają swoją religię sanatana dharma, co znaczy „wieczna doskonałość”. Dharma określa naturalne i powszechnie obowiązujące reguły, których należy w trakcie życia przestrzegać, aby życie ułożyło się pomyślnie.
poniedziałek, 11 listopada 2013
Nazwa religii buddyjskiej wywodzi się on imienia jej założyciela – Buddy (przebudzony, oświecony) żyjącego od ok 560 do 480 r. p.n.e.. Budda nie był bogiem, a jedynie inicjatorem doświadczenia, które może stać się udziałem każdego człowieka.
niedziela, 03 listopada 2013
Islam należy do religii monoteistycznej, objawiona arabskiemu prorokowi Mahometowi przez jednego Boga – Allaha. Około 1,2 mld ludzi na świecie to muzułmanie – którzy tworzą społeczność wiernych zwanej umma. Muzułmanie osiedlają głównie Azję i Afrykę. Wyznawcy to w 93% Arabowie, znaczna większość Turków, Persów, Afgańczyków, Pakistańczyków oraz Indonezyjczyków. W Europie Islam jest 2 religią zaraz po Chrześcijaństwie wyznawaną przez Muzułmanów na Bałkanach (Turcja, Bułgaria, Kosowo, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina). Islam stanowi kontynuację wcześniejszych religii monoteistycznych: Judaizmu i Chrześcijaństwa. Muzułmanie uznają ją za religię Abrahama. Muzułmanie odrzucają nazwę Mahometanizm, ponieważ oznacza to, że Mahomet posiadał Boską naturę natomiast Bóg objawił się Mahometowi, który był jedynie prorokiem.
środa, 30 października 2013
Grecy wierzyli w wielu bogów, którzy wyglądem i zachowaniem przypominali ludzi. Bogowie ci żyli na Olimpie (najwyższej górze w Grecji), a przed wścibskim wzorkiem ludzi chroniła ich mgła.
poniedziałek, 28 października 2013
Egipcjanie podobnie jak Mezopotamczycy byli politeistami. Za najwyższego wśród bogów uważali oni boga słońca Re – stwórcę i pana świata. Popularny był również Ozyrys – król świata zmarłych, w którym na posłusznego człowieka czekało wieczne szczęście. Syn Ozyrysa Horus czuwał nad pomyślnością faraona. Czczono także Amona – boga słonecznego miasta Teby oraz Ptaha (jego ziemskim wcieleniem był święty byk Apis).