Blog > Komentarze do wpisu

Mitologia Nordycka

Na początku istniała Ginnungagap – ziejąca otchłań. Na południe od niej leżała ognista kraina Muspell, na północy zaś lodowata Niflheim. Z serca Nifheim wypływało 11 rzek, których trujący prąd hartował się na lodzie. Unosząca się z nich żrąca para tworzyła szron. Gromadził się on warstwa po warstwie, aż zaczął się rozprzestrzeniać na Ginnungagap.

Na początku istniała Ginnungagap – ziejąca otchłań. Na południe od niej leżała ognista kraina Muspell, na północy zaś lodowata Niflheim. Z serca Nifheim wypływało 11 rzek, których trujący prąd hartował się na lodzie. Unosząca się z nich żrąca para tworzyła szron. Gromadził się on warstwa po warstwie, aż zaczął się rozprzestrzeniać na Ginnungagap.

 

Lód i szadź wypełniały sąsiadując z Nilheim obszar Ginnungagap, ale jej południową część ogrzewał ciepły wiatr wydobywający się Muspell. Kiedy lód zderzył się z ciepłem, powstały pierwsze ślady życia.

Ze stopionych odłamków lodu narodził się olbrzym Ymir. Trzej bogowie: Odyn, Vili i Ve zabili Ymira i z jego ciała stworzyli świat. Zanieśli zwłoki na środek Ginnungagap i z trzewi uformowali ziemię, z kości zaś skały. Z krwi zrobili jezioro i morze. Z czaszki Ymira uformowali niebo i umieścili je ponad ziemią, ustawiając w każdym rogu jednego z czterech karłów: Nordri, Sudri, Austri i Vestri. Włosy Ymira wykorzystali bogowie, aby stworzyć rośliny i drzewa, jego mózg zaś rozrzucili po niebie jako chmury.

Od Ymira wywodzi się rasa olbrzymów. Kiedy Ymir spał, pocił się i w jego pachach rodzili się mężczyźni i kobiety.

Ymira przy życiu utrzymywała krowa Audhumla, także zrodzona w spontaniczny sposób podczas dzieła stworzenia. Pożywiała się ona liżąc słone kamienie. W miarę ich zlizywania, zaczęły się z nich wyłaniać się włosy człowieka, kolejnego dnia głowa, pod koniec zaś trzeciego dnia cała postać Buri, wysokiego, silnego i przystojnego. Buri miał syna Bora, który poślubił Bestlę, córkę olbrzyma Ymira. Wydali oni na świat trzech synów: Odyna, Vili i Ve.

Ci trzej bogowie zabili Ymira i z jego ciała stworzyli świat. Powołali też do życia rodzaj ludzki, formując mężczyznę i kobietę z dwóch pni drzew, które znaleźli na brzegu morza. Odyn dał nowym istotom oddech i życie, Vili świadomość i zdolność poruszania się, a Ve mimikę, mowę, słuch i wzrok. Mężczyznę nazwali Ask (jesion), a kobietę Embla. Od tej pary wywodzi się rasa ludzka.

Bogowie:

Azowie – ród dobroczynnych bogów rządzących światem, który pokonał ród Wanów.

Odyn – najwyższy z bogów, władca Walhalii, bóg wojny i wojowników, bóstwo mądrości i poezji, odkrywca Runów.

Thor – syn Odyna i Jord, bóg grzmotu, obrońca świata. Jego największym atrybutem jest olbrzymia siła. Był ogromny, rudowłosy, rudobrody o groźnych, rzucających czerwone iskry oczach. Jego głównym zajęciem było zabijanie olbrzymów, którzy stale zagrażali ludziom i bogom. Thor tropił je z zamiarem ich unicestwienia i bez wachania uderzał swym młotem. Jeśli którykolwiek z innych bogów znalazł się w tarapatach, Thor bez wachania przybywał z pomocą.

Tyr – bóg wojny, prawa i sprawiedliwości.

Baldur – syn Odyna i Frigg, bóg światła. Zabity na skutek intrygi Lokiego.

Heimdall – strażnik Bifrostu.

Frigg – bogini miłości, opiekunka małżeństwa i rodziny, bóstwo płodności i bogactwa, żona Odyna, matka Baldura.

Nanna – córka Napra, żona Baldura, bogini dobra, piękna i wiosny. Po śmierci Baldura skoczyła w płomienie jego stosu.

Sif – bogini zbóż, urodzaju, płodności, miłości i urody, żona Thora.

Wanowie – ród bogów podbity przez Azów, głównie bóstwo wegetacji i płodności.

Njordhr – bóg spokojnego morza i zasobów.

Skadi – olbrzymka reprezentująca dzikość gór.

Frejr – bóg urodzaju, roślinności, pokoju, płodności, bogactwa i radości, syn Njordhra i Skadi, żona Oda, matka Hnoss i Gersimi.

Inni bogowie:

Loki – usynowiony przez bogów gigant, oszust i kłamca.

Hel – córka Lokiego, bogini umarłych.

Mimir – tajemniczy mędrzec, właściciel źródła mądrości pod korzeniami Yggdrasil/

Urdur – bogini przeznaczenia.

Aegir – morski olbrzym.

 

poniedziałek, 23 grudnia 2013, paaanie

Polecane wpisy